Engineering Software

Rüzgar Analizi

Genel Bakış

Macrostatic WIND avrupa standartlarına göre dikdörtgen binaların üzerine etkiyen rüzgar yüklerini hesaplayan kullanıcı dostu bir yazılımdır.

 

Hesaplamalar, Eurocode 1991-1-4:2005 standartına uygun yapılmaktadır ve arazi çeşitleri hali hazırda programda tanımlıdır.

 

Binanın üzerine etki eden rüzgar etkileri her taraf için hesaplanmıştır ve hem basınç hem de çekme olarak gösterilmiştir.

Arayüz

  • Kullanıcı dostu doğası sayesinde farklı yükseklikler için rüzgar yükü hesaplamak WIND ile çok kolay.

  • Bina boyutları ve rüzgar hızı girilmesi gereken parametrelerdir. Ayrıca, arazi tipi programda önceden tanımlı arazi tipleri arasından seçilmelidir.

  • Daha fazla çeşitlendirme için farklı türbülans ve orografi faktörü “Advanced” sekmesiden tanımlanır. Daha fazla bilgi için “Eurocode 1991-1-4”’e bakabilirsiniz.

  • Gerekli bilgiler girildikten sonra “Calculate” düğmesine tıklayarak sonuçları elde edilir.

Sonuçlar

Sonuçlar ayrı bir kart içerisinde iki tablo ve binanın şekli olarak sunulur. 

 

Bina şekli rüzgar alanlarına bölünmüştür ve üzerine fare imleci ile gelindiğinde veya dokunmatik cihazda dokunulduğunda tablodaki ilgili sütun işaretlenir.

 

İki tane tablo olmasının nedeni, 1 m² ve 10 m² alanlara etki eden yüklerin Eurocode 1991-1-4’de bulunan Tablo 7.1’e göre ayrı tablolarda gösterilmesidir.

 

Sütunlar, yatay boyutları başlıklarda verilecek şekilde farklı rüzgar alanlarına göre ayrılmıştır. Satırlar ise ifade edilen Yükseklik Aralığındaki en yüksek yükü göstermektedir.

+90 850 473 10 72

İstanbul Teknik Üniversitesi, Ayazağa Yerleşkesi

ARI Teknokent ARI-8 No:4

İSTANBUL, TURKEY